Budownictwo kubaturowe

Obiekty kubaturowe to budynki zamknięte i inne nieruchomości, którym przypisać można parametr objętości. Nie są definiowane w obecnych przepisach, przez co określanie ich może czasem nastręczać nie lada kłopotów i stanowić niemałe wyzwanie, na przykład dla adwokatów. Mimo to warto wiedzieć, że kubatura to inaczej sześcian, będący miarą pojemności i objętości wyrażanej w metrach sześciennych. Wliczenie pojemności konkretnego obiektu wymaga znajomości odpowiedniego wzoru matematycznego. Obliczając objętość nieruchomości, należy zapoznać się z obowiązującymi zasadami, ponieważ w skład tych pomiarów wchodzą także niektóre elementy zewnętrzne owej posiadłości. Należą do nich na przykład: ganki, krużganki, balkony i werandy.
Budownictwo kubaturowe obejmuje wykonawstwo: budynków mieszkalnych (jednorodzinnych, wielorodzinnych i zbiorowych), a także obiektów użyteczności publicznej (takich jak: biurowce, hotele, szkoły, szpitale, centra handlowe). W ramach budownictwa tego typu powstają również: hale targowe i produkcyjne oraz magazyny i wszelkiego rodzaju warsztaty, zaliczane do obiektów budownictwa przemysłowego.
Wykonanie obiektów kubaturowych zlecają zazwyczaj deweloperzy, którzy następnie sprzedają lub wynajmują gotową nieruchomość. Firmy budowlane mogą być też wynajmowane przez organy państwowe oraz osoby prywatne, chcące wybudować dom jednorodzinny lub obiekt gospodarczy na własnym terenie.
Budownictwo kubaturowe stanowi więc nieodłączny element działalności człowieka we współczesnym świecie.