Budownictwo energooszczędne

To starożytni zauważali pewne elektryczne właściwości niektórych ciał. Gdy pocierali suknem bursztyn, zauważyli, że zaczyna on przyciągać drobiny kurzu. Dostrzegli też iskry podczas głaskania futra.
W XVII wieku angielski lekarz William Gilbert odkrył, że można naładować również inne przedmioty nie tylko bursztyn. Zjawisko to nazwał elektrycznością (od greckiej nazwy bursztynu- elektron).
Dzisiaj prąd elektryczny, jest wszechobecny w każdym domu, praktycznie w każdym miejscu na ziemi. To dzięki niemu mamy sztuczne światło. To dzięki niemu działa większość urządzeń, bez których współczesne życie nie byłoby możliwe.
Wiemy już, że energię można pozyskać dzięki ropie naftowej, gazie ziemny czy węglu. Dzisiaj dążymy do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, wykorzystując to, co nas otacza – z promieni słońca czy ruchu wiatru.
Budownictwo energooszczędne bazuje na źródłach odnawialnych. W efekcie wykazuje się niższym zapotrzebowaniem na ciepło i ograniczeniem do minimum strat energii podczas eksploatacji budynku w tym ogrzewania i pogrzania ciepłej wody użytkowej. Są to rozwiązania na miarę naszych potrzeb, za którymi podąża zwiększające się zainteresowanie budową energooszczędnych domów.
Budownictwo energooszczędne spełnia również nasze potrzeby w zakresie ekologii. Domy są przyjazne dla człowieka i środowiska, dzięki czemu pozwalają nam być eko.
Chcemy również podążać za nowym. Budownictwo energooszczędne nam to zapewnia. Wykorzystuje technologie, która budzi nasz podziw, zachwyt, którą się coraz więcej interesujemy. Kolektory słoneczne, czy instalacja fotowoltaiczna na dachu, mała turbina wiatrowa – to jest coś co przyciąga dzisiaj naszą uwagę.