You are here:  / Architektura i Nieruchomości / Aranżacje łazienek

Aranżacje łazienek

W ostatnim wpisie podałem garść informacji, jak obecnie projektuje się pomieszczenia kuchenne i o czym należy pomyśleć przy aranżacji kuchni, by uniknąć największych błędów. Podobnie jak w przypadku kuchni, tak i architektura wnętrz łazienek rządzi się własnymi prawami.

Przede wszystkim, musimy się zastanowić, co w projektowanej łazience jest nam potrzebne, czyli jaką będzie ona pełnić funkcję. W przypadku mieszkań, gdzie mamy tylko jedne pomieszczenie przeznaczone na łazienkę, musi ona z konieczności pełnić wszytskie funkcje jednocześnie: być salonem kąpielowym, dawać możliwość szybkiego odświeżenia, powinna się tam również znaleźć miska ustępowa i oczywiście umywalka. Gdy nasze lokum oferuje więcej pomieszczeń, które można przeznaczyć na łazienkę, możemy te funkcje rozdzielić: jedno pomieszczenie może spełniać rolę salonu kąpielowego, podczas gdy drugie będzie zawierać jedynie WC i prysznic.

Jeżeli dopiero projektujemy nasz dom, warto się również zastanowić, ile czasu spędzamy w łazience. Czy jest to tylko miejsce szybkiego odświeżenia, gdzie bywamy tylko tyle, ile to konieczne z punktu widzenia higieny, czy tez może uwielbiamy wylegiwać się w wannie bądź spędzać godziny przed lustrem? W zależności od odpowiedzi na te pytania nasza łazienka może wyglądać zupełnie inaczej.

Jedną z dobrych zasad, których należy się trzymac podczas projektowania łazienek (choć nie zawsze okazuje się to możliwe z powodu ograniczonej prestrzeni) jest nie ustawianie miski ustępowej na wejściu. Dobrze, gdy po wejściu do łazienki widzimy umywalkę, względnie wannę, miska ustępowa natomiast oraz bidet powinny być raczej ukryte przed naszym wzrokiem. Następny dylemat, który pojawia się przed posiadaczami małej łazienki, to wybór – kabina prysznicowa czy wanna. Zalezy to głównie od prywatnych upodobań, jednak pryznic jest na dłuższą metę wygodniejszy i bardziej oszczędny. Możemy również zdecydować się na rozwiązanie salomonowe – wannę z dołączonym parawanem, który pozasłonięciu spełnia rolę kabiny prysznicowej. Jest to jakieś wyjście, jednak jeśli mamy na to dość miejsca, gorąco polecam zamontowanie i wanny i prysznica – takie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze i często niewiele droższe.

Przy wyborze umywalki dobrze jest się zastanowić, czy w łazience bywamy sami, czy też może np. rano cała rodzina myje jednocześnie zęby. W takim przypadku dobrze jest zainstalować dwie umywalki, względnie jedną podwójną – znacznie zwiększy to komfort korzystania z łazienki.

Jeżeli nasza łazienka ma odpowiedni metraż, możemy wydzielić w niej poszczególne strefy – kąpielową z wanną i kabiną prysznicową, oraz dzienną z umywalką i WC. Ta druga powinna oczywiście znajdować się bliżej wyjścia.

Odwiecznym problemem jest umiejscownienie pralki – jezeli możemy sobie pozwolić na wygospodarowanie osobnego pomieszcenia na pralnię, lepiej jest to zrobić. Pralka w łazience nigdy nie wygląda estetycznie, zabiera miejsce i nie jest wygodna w obsłudze. Jeżeli jednak nie ma innego wyjścia i trzeba umieścić pralkę w łazience, dobry architekt powinien umiec tak ją ukryć, by nie psuła efektu estetycznego, jednocześnie pozwalając na wygodną jej obsługę.

Sam styl – nowoczesny, stylizowany, glamour czy jakikolwiek inny – jest rzeczą wtórną i zależną wyłącznie od oczekiwań inwestora. Najważniejsze jest wygodne rozmieszczenie poszczególnych funkcji, aranżacja to temat do rozstrzygnięcia na później, kiedy wszystkie decyzje funkcjonalne zostały już podjęte.